Kruté podmínky zajatců

17. prosince 2006 v 11:19 |  Teroristické útoky
Kruté podmínky zajatců
Na americké námořní základně Guantánamo, kde je nyní téměř kompletní vláda Talibanu i s nástěnkářem, začaly o víkendu první rozhovory mezi těmito vězni a delegáty mise Svoboda - a co to jako je? Ta má za úkol zjistit, v jakém stavu jsou zadržení teroristé a v jakých podmínkách žijí. Všech patnáct delegátů vyslala Severní Korea. I to mělo praktický vliv na to, že polovina členů tam ke konci šetření chtěla zůstat a dobrovolně podepsala prohlášení podporující útoky z 11.září. Dva z nich přísahali, že letadla sami řídili a jeden se dokonce prohlásil za nejlepšího kamaráda Usámy bin Ládina.
Nicméně ne každý je z ubytování na Guantánamu tak nadšený, jako Korejci. "No je to tady pěkně hnusná díra," svěřuje se deníku Super jeden z vězňů: "Včera mi k večeři nedonesli krabí stehýnka, ale jenom kaviárové toasty. No tak kde to, sakra, jsme? Tomuhle se říká demokracie? No to teda potěš Alláh. A normálně dneska ráno jsem se dokonce nemohl ani podívat na Studio kamarád. Prý, že je tam nějaké krasobruslení. Asi si nechám na klubovnu donést ještě třetí televizi." Jeho slova o krutém zacházení potvrzuje i vězeň z vedlejšího apartmá: "Pocem, prosim tě, no ty, s tím mikrofonem. Hele, já jsem úplně na dně. Jsem zoufalý. Můžeš mi sem propašovat nabíječku na Nokii? Nechci to zadarmo, neboj. Tady vůbec nic nemají a já musím poslat SMSku kámošům do Kábulu. Slíbil jsem to."
A jak se k vězňům chovají dozorci a vyšetřovatelé? Hned po příjezdu dostane každý arch papíru rozměru A5, aby mohli napsat své rodině či příbuzným. Většina z nich ale tento papír použijí na trošku jiné věci a dopisy bližním posílají ze svých notebooků. Když si stěžovali na příliš špatné a horké počasí, povolilo jim vedení základny namontovat si klimatizaci do každé cely. Po četných připomínkách jim bylo také povoleno hraní Dooma po síti.
Nicméně na otázku, zda se těší na návrat do své vlasti po vyhraném soudním sporu (talibanec si může dovolit i tři právníky na metr čtverečný), většinou jen zachmuří čelo a dál píší své několikasetstránkové přiznání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama