Odpolení spánek

16. prosince 2006 v 18:04 |  Spánek

Odpolední zdřímnutí

Cítili jste někdy po obědě neovladatelnou ospalost? To nutně neznamená, že trpíte nedostatkem spánku. Je normální, že člověk je začátkem odpoledne ospalý, protože v tu dobu dochází k přirozenému poklesu tělesné teploty. Kromě toho vědci nedávno zjistili, že mozek produkuje bílkovinu, která má název hypokretin neboli orexin, a ta nám pomáhá udržet se v bdělém stavu. Jaká je souvislost mezi hypokretinem a jídlem?
Při jídle tělo produkuje leptin, který v nás vyvolává pocit sytosti. Leptin ale blokuje tvorbu hypokretinu. Jinými slovy, čím více leptinu je v mozku, tím méně je tam hypokretinu, a tím větší pocit ospalosti máme. Snad proto mají v některých zemích siestu - polední přestávku během pracovního dne, kdy si lidé mohou po obědě zdřímnout.
Další názor (zdroj: www.relaxace.pramenyzdravi.cz) :

Odpolední šlofík může být stejně dobrý jako celonoční spánek

Hodinové zdřímnutí během dne je stejně užitečné jako celonoční spánek v posteli.

Odpolední šlofík ale funguje jen tehdy, když má spánek správnou kvalitu, soudí experti z harvardské univerzity. Upozorňují, že normální noční spánek je pořád ještě důležitý pro mnoho životně důležitých funkcí v těle, i když krátké zdřímnutí může značně podpořit schopnost učit se a zapamatovat si.
Mnoho významných lidí tvrdí, že jim stačí jen několik hodin nočního spánku. Jachtařka Ellen MacArthurová plachtila sólově kolem světa a spala přitom jen příležitostně a vždy jen krátce. Mnozí jiní ale říkají, že nemohou plně fungovat, když neprospí celou noc.
Vědci z Harvardu ve studii, která byla uveřejn�%9
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama