Podstata spánku

16. prosince 2006 v 18:06 |  Spánek

SPÁNEK
Luxus, nebo nutnost?

PRO NĚKTERÉ LIDI je spaní ztrátou času. Vyhovuje jim mít denní program nabitý pracovními a společenskými záležitostmi a jít spát až tehdy, když jsou extrémně unaveni. Naproti tomu jiní lidé, kteří se neklidně převalují v posteli až do rána, by za dobrý noční spánek dali cokoli.
Proč někteří lidé tolik touží spát, kdežto jiní se zase zoufale snaží být vzhůru? Měli bychom spánek pokládat za luxus, nebo za nutnost? Abychom si mohli na tyto otázky odpovědět, musíme pochopit, co se při spánku děje.

Záhada usínání

Zůstává stále záhadou, proč vlastně člověk ztratí vědomí a usne. Vědci však zjistili, že spánek je komplexní proces regulovaný mozkem a řídí se 24hodinovým biologickým rytmem.
Tvorba růstového hormonu je nejvyšší v době spánku
S věkem se naše spánkové návyky mění. Novorozenec spí v krátkých časových úsecích celkem 18 hodin denně. Podle odborníků některým lidem zřejmě stačí pouze tři hodiny spánku denně, kdežto jiní potřebují až deset hodin.
Nedávný výzkum ukazuje, že rozdíly v biologickém rytmu lidí mohou vysvětlit, proč někteří dospívající mají takové problémy s ranním vstáváním. Zdá se, že během puberty se tento rytmus posouvá, takže dospívající mají tendenci chodit večer později spát a také později vstávat. Tento spánkový posun je běžný a během dospívání vymizí.
Naše biologické hodiny jsou regulovány chemickými látkami, z nichž mnohé jsou již známé. Jednou z nich je hormon melatonin, o kterém se předpokládá, že vyvolává ospalost. Tato látka se vytváří v mozku a někteří vědci jsou přesvědčeni, že způsobuje zpomalení metabolismu před usnutím. Sekrece melatoninu vede ke snížení tělesné teploty, k omezení přítoku krve do mozku a k tomu, že naše svaly pomalu ztratí přirozené napětí a začnou být ochablé. Co se děje potom, když člověk vstoupí do tajuplné říše spánku?


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama