Jízdní styly

17. ledna 2007 v 16:44 |  snowboard
U snowboardingu stejně jako u lyžování existují různé jízdní styly, rozdělené do několika skupin, z nichž každou by bylo ještě možno dále dělit. Obecně a velmi zjednodušeně bych jízdní styly a tím i snowboardy pro ně určené rozdělil na tři základní skupiny - Freestyle, Freeride a Carving snowboarding.

Freestyle

Velmi oblíbený styl, u kterého jde především o všemožné triky na sněhu i ve vzduchu, skákání,jízdu v U-rampě, sjíždění různých překážek, řádění ve snowparku, ale i na sjezdovce. Nejde tu ani tolik o rychlost, jako spíš o náročnost, počet a celkový styl provedení triků nebo jejich sestav. Snowboardy pro Freestyle se vyznačují tím, že jsou téměř symetrické (mají stejné zahnutí na špici i na patce - např. kvůli jízdě na obě strany), jsou spíše měkké a pružnější a jezdí se na nich v měkkých FS botách, které poskytují maximální volnost pohybu, nezbytnou pro provádění triků. Pro svou univerzálnost, velmi dobrou ovladatelnost a velkou toleranci k jezdeckým chybám jsou freestyle snowboardy u nás na sjezdovkách nejrozšířenější. Freestyle je ideální pro začínání se snowboardingem.

Freeride

Je především o ježdění ve volném terénu mimo sjezdovky a o extrémním snowboardingu - seskoky z vysokých skalních převisů, sjíždění strží a zdolávání jiných náročných přírodních překážek v cestě. FR snowboardy se vyznačují delší a výrazně zvedlou špicí a mívají o něco větší tvrdost než FS prkna. Vázání a tím i boty se používají jak tvrdé, tak měkké - dle jednotlivých FR podkategorií.

Carving (Alpine)

Vyloženě "sjezdařská" záležitost - styl, který je dost rozšířený především v Evropě. Jedná se o jízdu výhradně řezanými oblouky (oblouk vedený pouze po hraně prkna) ve vysokých rychlostech po dobře upravených sjezdovkách. Pro tuto extrémní jízdu po hranách je také přizpůsobeno prkno i vázání - sjezdové snowboardy se vyznačují větší délkou i tuhostí, jsou užší než FS a mají zahnutí pouze na špici, případně šikmo seřízlou rovnou patku. Vázání je tzv. tvrdé a používají se do něj tvrdé skeletové boty (obdoba přezkáčů). Sjezdové snowboardy nejsou příliš vhodné pro začátečníky, jednodušší je na ně přejít až po dobrém zvládnutí jízdy např. na FreeStyle snowboardu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LyBor LyBor | Web | 22. ledna 2007 v 13:45 | Reagovat

zdar, nikde tu nevidim předepsanou formulku spolu s klikacím odkazem tohoto znění:

Uvedené texty pocházejí z webu Snowboard-krotíme prkno http://www.tenzor.cz/snowboard

<a target="_blank" href="http://www.tenzor.cz/snowboard">

takže prosím doplnit viditelně ke každému textu z mého webu !

thx admin webu Snowboard-krotíme prkno

2 LyBor LyBor | Web | 6. února 2007 v 14:45 | Reagovat

Autor tohoto blogu poněkud nectí autorská práva a zapomíná zde uvádět důležité sdělení o tom,že veškeré texty týkající se snowboardingu, které se nacházejí na tomto blogu, pochází z webu "Snowboard-krotíme prkno" jehož adresa je http://www.tenzor.cz/snowboard

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama