Snowboardové vybavení a oblečení díl 1.

17. ledna 2007 v 16:42 |  snowboard
Pro krocení prkna je nutné kromě snowboardu mít taky ostatní snb výbavu, jako jsou rukavice, bunda, kalhoty, boty a nejlépe i snb přilba. Tyhle věcičky "okolo" jsou důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát a proto je vhodné hned ze začátku investovat spíše do nich, než do luxusního snowboardu. Nekvalitní rukavice, bunda, kalhoty a mizerné boty ti ježdění znechutěj dřív, než se stačíš naučit první oblouk. Takže jak vybírat ?
Jak vybrat bundu na snowboard :
Při výběru je kromě vkusu dobré řídit se následujícími kritérii, která by měla bunda splňovat :
- nepromokavost (min. 4000 vodních sloupců)
- prodyšnost (min. 4000 g/m2/24h.)
- větruodolnost a zateplení
- uzavíratelné větrací otvory pod pažemi
- odnímatelná kapuce
- vysoký límec (chránič krku)
- prodloužená zadní část (pod zadek)
- volný střih
Jak vybrat kalhoty na snowboard :
- nepromokavost (min. 4000 vodních sloupců)
- prodyšnost (min. 4000 g/m2/24h.)
- větruodolnost (případně i zateplení)
- zesílení případně i vycpávky na kritických místech (zadek,kolena)
- přesah přes boty (kvůli sněhu)
- dostatek spolehlivě uzavíratelných kapes taky není od věci
- volný střih

Jak vybrat rukavice na snowboard :

Snb rukavice budou tvoje ruce chránit hlavně před vlhkem - takže by měly být co nejvíce nepromokavé, dále před zimou - takže by měly být dobře zateplené, ale ruce by se v nich neměly zbytečně potit - takže by zároveň měly mít dobrou prodyšnost směrem ven. Jelikož je občas nezbytné padat (při brutálnějším pádu se může stát, že po rukavicích pěknej kus pojedeš) a brát do ruky prkno, které má ostré hrany, musí být rukavice taky z patřičně mechanicky odolného materiálu, aby tě uchránily před zraněním a neprodřely se. Ty lepší modely mají ještě praktické bezpečnostní vychytávky typu chránič zápěstí (všitá plastová vložka nebo celý oboustranný krunýř) a chránič prstů (všitá výztuž nad prsty). Samozřejmostí by měla být vyjímatelná vnitřní vložka (lépe se pak rukavice suší), větší délka rukavic přes zápěstí spolu s inteligentně vyřešeným stahováním pohodlně ovladatelným i rukama v rukavicích (nebudeš mít sníh v rukávech bundy). Tohle všechno by měly rukavice splňovat, ale zároveň nesmějí být moc hutné, aby v nich šlo v pohodě rozepnout vázání, uchopit prkno, permici a udržet se tyče na vleku.
Takže souhrn kritérií :
- nepromokavost (bohužel často výrobci rukavic neuvádějí - zbývá než polejt rukavice vodou a sledovat, jestli se nevsakuje do materiálu - kapky vody by se měly skutálet a nezanechat žádnou mokrou stopu)
- prodyšnost (bohužel ani prodyšnost moc výrobci u rukavic neuvádějí a nelze ji jednoduše ověřit, takže jedině doufat, že bude slušná)
- vyjímatelná vnitřní vložka
- protiskluzová vrstva na spodní straně prstů a dlaní
- oděru odolnost a celková hutnost použitého materiálu
- dostatečný přesah délky přes zápěstí
- dobrá pohyblivost rukou
- pohodlně ovladatelný stahovací mechanismus
- prstní chrániče příp. chrániče zápěstí

SNB doplňky :

Čepice - libovolný výběr dle vlastního vkusu, hlavně aby chránila hlavu před zimou
Brýle - nejlépe s dvojitými skly (méně se zamlžují) a UV filtrem. Ve větru a chumelenici se bez nich jezdí faakt hnusně a zánět spojivek ze sluníčka taky nic moc...
Přilba - docela dobrý způsob, jak se dožít příští sezóny. Pokud chceš trochu víc blbnout (skoky, U-rampa apod.), pak je docela nutná.
Chrániče - každý dle své úvahy a způsobu řádění se snowboardem, rozhodně invalidní vozejk je určitě dražší než chránič páteře...
Nářadí - skládací šroubovák (nelze si ho narozdíl od běžného šroubováku v kapse zapíchnout např. do břicha) oceníš ve chvíli, kdy budeš chtít optimalizovat nastavení svého vázání nebo když se ti na sjezdovce nečekaně uvolní šrouby v inzertech. Erární nářadí u vleků nebývá všude...
Ochranné krémy - jak rychle se dá spálit na horském slunku celý obličej, zjistíš hned první slunečný den, pokud se nenamažeš (alkohol nepomáhá)...
Zámek na prkno - bez něj by se ti mohlo lehce stát, že na tvém prkně odjede někdo jiný (většinou do nejbližší zastavárny)

Jak vybrat FreeStyle SNB boty :

Výběru bot na snowboard je nutné věnovat obzvlášť dobrou pozornost a moc nešetřit penězma - raději levnější prkno a dražší boty než naopak. Vrchol hlouposti je kupovat snb boty v e-shopu. Boty je nutno bezpodmínečně vyzkoušet na noze! Nelze ani spoléhat na výrobcem uváděné velikosti, protože boty s uvedenou stejnou velikostí se od různých výrobců dost zásadně liší! Boty by měly mít rozhodně vyjímatelnou vnitřní botičku (vložku) s vlastním zavazováním, měly by být nepromokavé a zateplené (což většina dvojitých splňuje). Boty by tě neměly nikde tlačit (např. u prstů), ale zároveň ti v nich musí nohy sedět pevně - nesmí po zavázání při chůzi klouzat noha nebo se ti vyzouvat (zvedat) pata. Počítej s tím, že po několika dnech řádění na snowboardu se boty trochu rozšlápnou (povolí), takže pokud vyloženě netlačí do palců, můžeš koupit trochu těsnější. Snb boty se dělají v různých třídách tvrdosti (ohebnosti), je dobré zvolit střední tvrdost (ty nejměkčí bývají nejlevnější). V příliš měkkých botách se snowboard hůř ovládá. Samozřejmostí by měla být protiskluzová podrážka a dobré pohodlné polstrování uvnitř boty.
Při nakupování snb vybavení doporučuju navštívit pořádnej snb shop, kde tohle zboží nemají jen jako bokovku k prodeji rohlíků a kde mají pořádnej výběr všech možnejch značek. Ideální všechno pořádně vyzkoušet, porovnat jednotlivé značky mezi sebou a pak vybrat to pravý snowboardový nebo to, na co budeš mít peníze. Není dobré řídit se cenou v tom smyslu, že co je dražší, to bude lepší - už delší dobu to vůbec není pravda - konkurence na trhu je docela slušná a spousta méně známejch výrobců se dost snaží - takže se dá za velmi rozumnej peníz koupit velmi slušné vybavení a naopak za dlouhý peníze pěknej "značkovej" shit (mluvím z vlastní zkušenosti). Většinou stačí dobře se zblízka podívat a hned je jasno - rukavice od "superkvalitní" a "známé" značky, které už na krámě mají polorozpárané, blbě zakončené vnitřní švy - ty faakt asi nevyhrajou.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LyBor LyBor | Web | 22. ledna 2007 v 13:45 | Reagovat

zdar, nikde tu nevidim předepsanou formulku spolu s klikacím odkazem tohoto znění:

Uvedené texty pocházejí z webu Snowboard-krotíme prkno http://www.tenzor.cz/snowboard

<a target="_blank" href="http://www.tenzor.cz/snowboard">

takže prosím doplnit viditelně ke každému textu z mého webu !

thx admin webu Snowboard-krotíme prkno

2 LyBor LyBor | Web | 6. února 2007 v 14:45 | Reagovat

Autor tohoto blogu poněkud nectí autorská práva a zapomíná zde uvádět důležité sdělení o tom,že veškeré texty týkající se snowboardingu, které se nacházejí na tomto blogu, pochází z webu "Snowboard-krotíme prkno" jehož adresa je http://www.tenzor.cz/snowboard

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama